The Fresh Loaf

News & Information for Amateur Bakers and Artisan Bread Enthusiasts

The Bread Feed

Chleb pytlowy z dodatkiem cebulki. Marcowa Piekarnia

W Poszukiwaniu - March 31, 2019 - 11:00am
Marcowa Piekarnia kusi żytnim chlebem - piekliśmy chleb pytlowy z dodatkiem cebulki, która nadała mu wspaniały aromat. Chleb nieskomplikowany, wręcz łatwy, więc wystarczy odświeżyć zakwas i już następnego dnia dom wypełni się chlebowym zapachem. Korzystaliśmy z niezawodnego przepisu Dany.


Chleb pytlowy z dodatkiem cebulkizaczyn:
40 g zakwasu z mąki żytniej razowej300 g mąki pytlowej x)310 g wody
Składniki wymieszać w misce. Miskę włożyć do torby foliowej i pozostawić, najlepiej w kuchni, do przefermentowania na 14-15 godzin.
Ciasto właściwe:
cały zaczyn340 g mąki pytlowej x)210 g mąki pszennej lub orkiszowej330 g wodysól
Dodatki do chleba: xx)
cebula średniej wielkości1 łyżka oliwy z oliwek (lub smalec, lub inny olej)1 łyżka octu balsamicznegoszczypta soli
Składniki ciasta właściwego wymieszać, stopniowo dodając mąkę i wodę, dokładnie wyrobić np. łyżką drewnianą. Włożyć do reklamówki foliowej i zaczekać, aż ciasto odpocznie ok. 40-50 minut. Powinno lekko podrosnąć.
Po tym czasie do ciasta dodać zeszkloną cebulkę. Wyrobić jeszcze raz, aby połączyć cebulkę z ciastem. Wyłożyć do wcześniej przygotowanej formy i pozostawić do ostatecznego wyrośnięcia. U mnie po 2 godzinach chleb podwoił swoją objętość.
Wstawić do piekarnika nagrzanego do 240 st. C,  po 15 minutach zmniejszyć temperaturę do 210 st. C i dopiekać w 190 st. C, w sumie ok. 45 minut..Chleb jeszcze trochę podrósł w piekarniku. Skórkę ma nie za grubą, chrupiącą, miąższ delikatny, elastyczny i pachnący. W smaku pyszny. W ogóle często piekę żytnie chleby. Takie lubimy najbardziej. Można jeść nawet bez niczego i jest smaczny.

x)    Cebulę kroimy w kostkę, to nie musi być cebula duża, tylko taka około 80-100g.Nie chodzi o to, aby napchać chleb dużą ilością cebuli, ale tylko o smak i zapach.Podsmażamy cebulkę na łyżce tłuszczu.Jak cebulka ładnie się zeszkli, dodajemy łyżkę octu balsamicznego i podsmażamy do chwili, aż ocet wyparuje a cebulka zrobi się brązowa.Tak przygotowana cebula jest już pyszna sama w sobie. Dodatek octu sprawił, że stała się bardziej słodka i aromatyczna.
xx) Mąkę pytlową można zrobić w domu. Na pewno nie będzie to taka sama jak oryginalna, ale zdecydowanie lepsza w przypadku tego przepisu od typowej mąki żytniej typ 720.Wystarczy mieć sito, ideałem byłoby mieć 2 o różnych oczkach.Mąkę żytnią razową grubo mieloną przesiewamy, najpierw na sitku o większych oczkach, potem na sicie o oczkach mniejszych.Przesiana mąka będzie „udawać” pytlową oryginalną.Nic nie może się zmarnować, powstałe otręby, można zużyć, dodając je do innego chleba, albo wykorzystać je w inny sposób.
Chleb pytlowy na blogach: 
Categories: The Bread Feed
Subscribe to The Fresh Loaf aggregator - The Bread Feed