The Fresh Loaf

News & Information for Amateur Bakers and Artisan Bread Enthusiasts

Belly upto the bar flour bar that is

nbicomputers's picture
nbicomputers

Belly upto the bar flour bar that is

Belly up to the (flour) bar Boys and girls

I got the 100 pound bags of clear and white rye and as I said I can’t use it all.

So the rye cost me 65 cents a pound and the clear was 50 cents rounded up from 47.3

With all the money I’m going to make I think I will take the wife out to dinner (white castles) if that name means nothing to you then conceder yourself deprived of a real experience as well as the after affects.

The boxes cost 12.50 to ship within the u.s. and I will start to package them on Monday email me if you want some and I will get back to you with the total.  Again I just don’t want to see good flour go to waste if you are close and want to save shipping and want to pick it up you are most welcome to do so.  

ehanner's picture
ehanner

Thanks Norm,
I'll take a full box of both and what ever you have left over that you want to sell.

Eric 

dmsnyder's picture
dmsnyder

Hi, Norm.

Did you ever get your scale and find out how much flour the boxes hold? Did you end up with the 12x12x3 or the 12x12x6 inch boxes?

In any case, I will (gratefully) take 10 lbs each of clear flour and white rye. If you are using the larger box and can pack it half and half with the two flours (in separate bags), that would work for me.

If you need a larger minimum order to make it work for you, I'm easy. Just let me know.


David

nbicomputers's picture
nbicomputers

i got the 12x12x6 and scale so i think it will hold 20 pounds or so in one box

WHAT!!! you don't want them all mixed up toghter?

monty python the meaning of life "mix them all toghter in a bucket and don't skimp on the pate."

i am going to pack it all on monday so i will get back to you then

i was close the box will hold 18 pounds so 9 pounds of white rye and 9 pounds of clear

clear 9* 0.50 4.50
rye 9*0.65 5.85
shipping 12.50
total 22.85

18 pounds /22.85=1.26 per pound

ka is 1.98 to 2.42 per poung pludr shipping

doe the word Profiteering come to mind

go to my web site www.nbicomputers.com to get my address

RFMonaco's picture
RFMonaco

Hi Norm, I sent you email for full box of Clear flour.....Thanks!

rfmonaco@embarqmail.com

nbicomputers's picture
nbicomputers

will do

nbicomputers's picture
nbicomputers

ok i have every thing packed up

all that i need to do is to arange for the pick up from the post office which i will do as soon as i get a check in the mail with the shipping address if i do not have it allready. i an not waitting for the check to clear i dont think anyone here is a low down dirty flour theff (ifin thar is weil stringem up).

i have about 18 pounds of clear extra and 9 pounds of rye left after that i would have to buy another 50 pound of rye and you know i am not in the flour biz so people would have to ether pick up or want shipped at least another 47 pounds of it or i will have mor rye than i could use in a year.

dmsnyder's picture
dmsnyder

Hi, Norm.

That's wonderful!

If you send me your e-mail address and the address to which you want my check sent (and the amount of the check), we've got a deal! I'm curious how the first clear flour you get compares with that I've been getting from KAF.

My e-mail is dmsnyder@yahoo.com.


David

nbicomputers's picture
nbicomputers

i know its better the rye is from con agra and i can see its better rye right from the look of it still in the bag

suave's picture
suave

Norm,

I'd be game for 9+9. 

Mike

nbicomputers's picture
nbicomputers

thats the same that dave is taking and that about finishes it off so e-mail mr at nberg@nbicomputers.com with the shipping address and i will reply with the amount of the total.