The Fresh Loaf

News & Information for Amateur Bakers and Artisan Bread Enthusiasts

Food Grade Lye - Cheap(er)

  • Pin It
summerbaker's picture
summerbaker

Food Grade Lye - Cheap(er)

I keep reading posts about how food grade lye is expensive and have been kicking myself for not remembering where I ordered mine from.  Finally my source, Essencial Depot, sent me a promotional email so now I'd like to pass their address on to adventurous bagel bakers everywhere:


www.essentialdepot.com


2 lbs. is $4.49 plus $8.11 shipping for a total of: $12.60


This amount will creat many batches of bagels since you only use 1 tsp. per quart of water.  Just be sure to add the lye to COLD water and then heat to boiling, since adding it to boiling water causes it to overflow the pot.  This is not necessarily dangerous since the lye is diluted, but is messy.


Summer

jannrn's picture
jannrn

Awesome Summer! THANK YOU!! I have never tried lye in my bagel water but I will now!! AND I want to make some Goats Milk soap so I can use it in that as well!! THANK YOU THANK YOU!!!

summerbaker's picture
summerbaker

Cool.  I've never made soap.  When you make it, reply to this thread and let me know how it turned out!


Summer